Elektrikli araçların vergi durumu

Sadece elektrik enerjisi kullanan ve 50 g/km'den az CO₂ salımı yapan araçların ticari araçlar için motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemesi gerekmez. Adından da belli olduğu gibi, Renault Zero Emission araçları sıfır CO2 salımı yapar. %100 elektriklidir, %100 temizdir ve bundan böyle sizi ticari araçlarınız için MTV ödemekten kurtarır.

Eco teşvik primi

Elektrikli araç satın aldığınızda, ayrıca 6300 € teşvik primine hak kazanırsınız. (30 Aralık 2014 tarihli ve 20141672 sayılı karar).

Bölgenizde geçerli olabilecek yerel yardımlar hakkında daha fazla bilgi alın. Bunlar, bir elektrikli araç satın alınırken eco teşvik primine ilave edilebilir.

Tescil belgesi muafiyeti

Bir elektrikli araç satın aldığınızda, araç tescil belgesi üzerinden vergi ödemezsiniz ve bölgenize göre ilave 4 € ek verginin %50 ya da %100'ünden muaf olursunuz.

Posta vergisi (2,50 €) ve parafiskal vergi muafiyeti bulunmaz.

KDV İadesi

Bir iş müşterisi olarak, ticari aracınızın şasi ve bataryası için ödenen KDV'nin tamamını geri alabilirsiniz. Stopaj haklarına sahip olduğunuz bazı meslekler hariç olmak üzere, binek otomobilleri için KDV iadesi talep edilemez.

KDV ödeyen müşteriler, bataryanın şarj edilmesinde kullanılan elektrik için KDV iadesi talep edebilir.